Sizde bilgisayar masası var mı?

//Sizde bilgisayar masası var mı?

Hosting sektöründe çalışan çoğu IT ekibinin gecelerine soğuk karabasanlar halinde inen bu gibi cümleler hep Türkiyede IT sektörüyle ilgili düşüncelerimi değiştirmiştir. Babasının kartı ile hosting alan apaçi ile, sadece 1 domain için sunucu kiralayan müşteriyi aynı çatı altında tutmak hep “en zor” mesele.

Sektör de oyuncu iseniz, paylaşımlı sunucular kaçınılmazınızdır. Ve her sistem yöneticisi tüm host sunucularının aynı konfigurasyona sahip olması gerektiğini bilir. “Düzen” olmadan “sistem” olmaz. Örneğin, paylaşımlı bir sunucuda barınan müşteri, talep ettiği DLL dosyaları sunucuya yüklenmeyince, sosyal medyada sizi şikayet edebilir. VDS yada VPS önerildiğinde “bunlar beni kazıklamaya çalışyorlar” diye düşünebilir. Firma olarak her zaman müşteriye “niçin” böyle davrandığınızı üşenmeyip açıklamalısınız.

Paylaşımlı sunuculardan dedicated çözümlere geçildiğinde ise, karşınıza dikilen en büyük sorun “managed” hizmetinin müşteriye anlatılmasıdır. Eğer bu hizmeti herhangi bir VDS yada VPS satın aldığında alacağını düşünen müşterileriniz var ise (ki bu müşteriler hayatlarında ilk kez dedicated sunucu kullananlardır) ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ne istediğini bilen, nasıl bir hizmet aldığının bilincinde müşteri sayınız herdaim %20 olarak kalacaktır. Pareto principle gereğince %80 müşterilerinize harcayacağınız eforu minimuma indirmek için sunduğunuz hizmeti her müşterinizin talebine göre değil, normlara göre düzenlemelisiniz.

Henüz emekleme çağını yeni atlatmış olan Türkiyedeki Hosting sektörü için firmaların kendilerini düzenlemeleri değil, müşterilerin neyi satın aldıklarının bilincinde olmaları çok daha fazla önem arzediyor.

Hepinize iyi haftasonları.

By |2016-02-15T11:28:49+00:00Ekim 28th, 2011|İçerik|Sizde bilgisayar masası var mı? için yorumlar kapalı

About the Author:

Şuan çalışmakta olduğu Softcom Türkiyeden önce, Tarmhost adında bir hosting firmasının sahibiydi. Tarmhost Softcom tarafından satın alınmadan önce firmadaki tüm işleri kendi başına yönetti. Satış, Marketing, Finans ve Operasyonel işlerin tamamı ona, sistem yöneticiliği dışında "hosting nasıl satılır?" sorusunun cevabını öğretti. Tarmhost'tan önce ise Buğra Tech firmasında bussiness developer ve IT yöneticisi idi. Sistem yöneticiliği dışında irili ufaklı birçok start-up'da IT yöneticiliği yaptı. Halen Softcom Türkiyede System yöneticisi olarak profesyonel çalışma hayatına devam etmektedir.