Sistem Yöneticisi Kuralları 101

//Sistem Yöneticisi Kuralları 101

Firmamı (Tarmhost) Softcom’a (şuan çalıştığım firma) satıp profesyonel olarak sistem yöneticiliği yapmaya başlayalı 4 sene geçti. Softcom’da çalışmaya başlamadan önceki sistem yöneticiliği hayatımı “apaçi” olarak tanımlıyorum.  Hoş, hala prosedürsüzlükten ve vakitsizlikten dolayı apaçiliklerim var, ama bu geçen 3 sene bana çok şey kazandırdı.

Bu üç sene içinde  patronlarımdan öğrendiğim şeyleri ve  profesyonel iş hayatımın bana öğrettiği bazı hususları anlatmak istiyorum. İstiyorum ki bir yerlerde bu işe yeni başlayan birileri benim geçtiğim zorlu testleri bir nebze rahat geçebilsinler.

Sistem yöneticilerinin en sıkıntılı oldukları konu herhangi bir mesaiye sahip olamamaktır. Bir gece ansızın başucunuzdaki telefon çalar, arayan NOC’da gece mesaisine kalmış arkadaşınızdır. “abi sunucu down” der ve o dakikadan itibaren bilgisayar başına geçene kadar kafanızda kurmaya başlarsınız. Olası tahminler şunlar olur;

-Sunucu saldırı alıyor
-Sunucu’da çalışan bir işlem sunucuyu tıkadı.(yedekleme olabilir)
-Sunucu hacklendi
-Sunucu servislerinde bir sorun var
-vs.

Bu tahminleri sırayla elemeye başlarsınız. Önce ping, ardından ulaşamazsanız ve eğer sanal sunucu ise konsoldan ulaşmaya çalışırsınız, sanal sunucu değilse verimerkezi aranır, kvm(sanki bilgisayarın yanındaymışçasına bir konsol üzerinden sunucuya bağlanmanızı sağlayan cihaz) bağlatılır. Eğer yeni nesil bir anakarta sahipse, kvm’e gerek kalmaz.

Problem bir şekilde giderildikten sonra gecenin bir yarısı kaçan uykunuzu tekrar kazanmanın yollarına bakarsınız. Bir dizi izler veya müzik dinlersiniz. O sırada aklınızdan şu geçiyor olabilir. “yahu bu sistem ne zaman doğru düzgün çalışmaya başlayacak?”

Ben size cevabını vereyim; Eğer kurduğunuz yada sorumlu olduğunuz sistemi prosedürlere ve bir sisteme uygun yönetmiyorsanız “hiçbir zaman”.

Peki nedir bu sistematik? Nasıl olacakta olacak herşey saat gibi işleyecek? Şöyle maddelere ayırabiliriz.

1.)Kendinize ait bir standardınız olsun. Örneğin eğer paylaşımlı sunucular yönetiyorsanız, bir müşteri için bir sunucunun konfigürasyonunu asla ama asla değiştirmeyin. O kuyu dipsizdir, bir yıl sonra geriye dönüp baktığınızda birinin adı Ahmet, diğerinin adı Mehmet olan iki farklı sunucuyla karşılaşırsınız. Bu size her zaman ek iş yükü bindirir. Sunucuların standardını belirlemeden önce iyi düşünün. Eğer bir güncelleme yapılcaksa bütün sunuculara aynı anda yapın.

2.)Her zaman yedeğiniz bulunsun. Kritik işlemlerden önce en kötü ihtimalden geri dönüşünüzün olup olmadığını iyi belirleyin.

3.)Sunucularınızın monitoring işlemlerini ciddiye alın. Sunucu notification maillerini yabana atmayın. Basit gördüğünüz yada rutine bağladığı için okumadığınız mailler, size asla farkında olamayacağınız çok önemli ipuçları veriyor olabilir. Mutlaka günlük takip yapın ve araştırın.

4.)Bir problem üzerinde çok vakit harcamayın. Eğer sorunu aşamıyorsanız hemen ikinci bir görüş arayın. Bu size muhteşem fırsatlar sunacaktır. Saatlerdir bazen günlerdir kontrol edip bulamadığınız bir hatayı, birine anlattığınızda , bu kişi olaya objektif bakabildiği için size asla farkedemeyeceğiniz bir noktayı işaret edebilir. Ve bu nokta sorunu çözmedeki anahtarınız olabilir.

5.)Asla pes etmeyin. Bir sorun karşısında pes etmeyi düşündüğünüz anlar olacaktır. Kesinlikle çözüm bu anlardan sonra gelecektir. Bir sorunla uğraşırken asla sorun çözülmez ise başınıza gelebilecek olayları düşünmeyin. Bu, odağınızın kaybına neden olacak, aynı zamanda sizi depresyona sürükleyecektir.   Sorunu çözmedeki serin duruşunuzu kaybedeceksiniz. Böyle bir durumda her zaman sadece soruna odaklanın. Problemin oluşturacağı sonuçları bilgisayar başından kalktığınızda düşünün.

6.)Güncel güvenlik açıklarının yayınlandığı siteleri sıklıkla kontrol edin. Basit exploidlerden kurtulmanın en güvenli yolu, günde bir defa  10 dakikanızı bu işe vermekten geçer.

7.)Raid disklere gereğinden  fazla güvenmeyin. Her zaman yedekleriniz farklı diskler üzerinde bulunsun. Raid konfigürasyonu bozulabilir . Raid kartı sorun çıkartabilir. Örneğin raid5 konfigurasyonunda iki disk birden bozulabilir. En kötü ihtimali her zaman düşünün ona göre haraket edin.

8.) Bilgiye aç olun. Devamlı blogları ve mail gruplarını takip edin. Kendinize test ortamları yaratıp, okuduğunuz şeylerin demosunu oluşturmaya çalışın. Bir gün ihtiyacınız olduğunda test edecek kadar vaktiniz olmayabilir.

Genel hatları ile aklıma gelenler bunlar. Acaba yanlış mesleği mi seçtim diyeceğiniz anlar gelebilir. Bu düşünceye kulak asmayın. Unutmayın, hiçbir sorun hayatınızın sonu değil. Her zaman bir çıkış yolu vardır, ve ordadır. Sizin onu bulmanızı bekler.

Sorunsuz ve problemsiz günler geçirmeniz dileğiyle.

 

 

 

By |2016-10-18T12:10:54+00:00Nisan 2nd, 2012|İçerik|Sistem Yöneticisi Kuralları 101 için yorumlar kapalı

About the Author:

Şuan çalışmakta olduğu Softcom Türkiyeden önce, Tarmhost adında bir hosting firmasının sahibiydi. Tarmhost Softcom tarafından satın alınmadan önce firmadaki tüm işleri kendi başına yönetti. Satış, Marketing, Finans ve Operasyonel işlerin tamamı ona, sistem yöneticiliği dışında "hosting nasıl satılır?" sorusunun cevabını öğretti. Tarmhost'tan önce ise Buğra Tech firmasında bussiness developer ve IT yöneticisi idi. Sistem yöneticiliği dışında irili ufaklı birçok start-up'da IT yöneticiliği yaptı. Halen Softcom Türkiyede System yöneticisi olarak profesyonel çalışma hayatına devam etmektedir.