Hosting Alma Klavuzu!

//Hosting Alma Klavuzu!

Bu hususta iş hayatım boyunca yazdıklarımı, okuduklarımı, konuştuklarımı not etmiş olsaydım, muhtemelen bir ansiklopedi doldurmuştum. Şimdilik aklımda kalanları yazacağım. Hosting almak isteyen kişiler çok az bir kısmı hariç ne satın aldıklarından yada nasıl bir hizmet satın aldıklarından bi haber hareket etmekteler.  Bu yüzden bu yazıyı bir rehber olarak düşünebilirsiniz. Elimden geldiğince basit anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle hosting alırken karşınıza çıkacak iki seçeneğin neler olduğunu öğrenelim. Bunlardan biri Windows, diğeri ise Linux hosting.  Hosting müşterilerinin büyük bir kısmının bilgisayarlarında Windows var diye, Windows satın aldığını söylemek istiyorum. Son derece ilginç bir tablo ancak maalesef durum böyle. Linux alırsam nasıl kullanacağım? Hosting alacağız diye linuxmu kuracağız diyenlerle de karşılaşmışlığım vardır. Ve hatta abartıp, ben mac kullanıcısıyım, mac hosting yokmu diyenler de olabilir.

Windows hosting denilen hosting türü, Windows sunucular üzerine kurulan, genellikle asp ve .net framework altyapısında hazırlanmış sistemleri host etmek için kullanılmakta. Örneklendirmek gerekirse, blogengine, umbraco gibi hazır sistemleri söyleyebiliriz.

Linux hosting ise, php yazılım dili ve mysql kullanımında windowsdan daha performanslı olmasından dolayı, php altyapısına sahip siteler tarafından tercih edilmekte. Örneklendirmek için, joomla, wordpress gibi hazır sistemleri söyleyebiliriz.

Eğer windows ve linux sorusunu aştıysanız, sıra en önemli soru olan “Nasıl bir hosting özelliklerine ihtiyacım var” sorusuna geliyor.

Hosting firmaları ile müşterilerinin en çok anlaşmazlığa düştüğü noktalardan biri budur. Tam olarak ne istediği ile neye ihtiyacı oldugunu bilmeyen bir müşteri, hosting firmasını zor duruma sokabilir.

Şöyle örneklendirelim, düzgün kodlanmamış bir altyapıya sahip, dış kaynaklardan veri çeken, resimleri optimize edilmemiş bir siteyi, paylaşımlı sunucu içinde barındırırken bir reklam anlaşması ile sitenize hit alırsanız, sonuçları her iki taraf içinde ciddi hasarlara sebep olur. Reklam anlaşmasında harcadığı para çöp olan bir müşteri, paylaşımlı sunucusu bir süre kapalı kalmış bir hosting firması.

Bu durumda sitenizin neye ihtiyacı oldugunu iyi değerlendirmeli, ona göre haraket etmelisiniz. Örneğin eğer siteniz wordpress altyapısına sahip bir blog ise, ve günlük ziyaretçileriniz ufak rakamlarda kalıyor ise, disk ve bandwith ihtiyacınızı karşılayan herhangi bir paylaşımlı Linux hosting işinizi görecektir. Aynı şekilde Blogengine için bir Windows hosting işinizi görecektir.  Veya günlük ziyaretçisi ciddi miktarlara ulaşmayan e-ticaret siteniz içinde herhangi bir hosting yeterli gelecektir.

Otobüs – Minibüs – Araba üçlemesini herkezin öğrenmesinde fayda var.

Paylaşımlı hosting sunucuları otobüsler gibidir. Birden fazla kullanıcı aynı cihazı kullanarak sitelerini yayınlarlar. İçlerinden birtanesinin oluşturacağı sorun, aynı otobüs içindeki diğer kişileri etkileyecektir. Bu tip hostingler genelde şirket siteleri, kişisel bloglar ve ufak e-ticaret siteleri için optimumdur.

Minibüsler ise otobüslere göre biraz daha özelleştirilmiş sunuculardır. Belli bir anlık trafik değerine, CPU, RAM, DISK gibi özelliklerle sahiptir. Buna örnek olarak Virtuozzo VPS sistemlerini söyleyebiliriz. Yine bir sunucu birden fazla kişiye bölünmüş durumdadır. Aynı kernel üzerinde birden fazla sunucu çalışır. Müşteri kendi sunucusuna kısıtlı olarak müdahale edebilir. Yükselme, büyüme evresindeki tüm web projeleri için geçiş aşaması olarak kullanılabilir.

Araba ise tamamen size özel, size tahsis edilmiş dedicated sunucularıdır. Belli bir anlık trafik değerine, CPU, RAM, DISK gibi özelliklerle sahiptir. Sunucu tamamen size ait olacağı için herhangi bir diğer müşterinin sizi etkileme olasılığı sıfırdır. Paylaşımlı sunucuda yada VPS sistemlerinde barınamayacak kadar yüksek hit alan, güvenliğe önem veren, bulundugu sunucuda özelleştirme yapmak isteyen tüm müşterilerin tercih ettiği hosting türüdür.

Son olarak hosting seçimiyle ilgili bazı altın tavsiyelerim olacak;

  • Dedicated yada VPS kullanmak için gerekli bilgi birikimine sahip değilseniz dahi, hosting firmalarının bu hizmetleri size sağlamak için ekstra fiyatlarla managed hizmeti sağladığını unutmayınız.
  • VPS yada VDS sistemine geçmenizi söyleyen hosting firmalarının söylediğini yapmadan önce, muhakakk bir yazılımcı ile sitenizi optimize etmenin yolunu arayın. Bu yöntem sizi çok ciddi maliyetlerden kurtarabilir.
  • Hiçbir hosting firmasının, şahsın sizi kazıklamasına müsade etmeyin. Alacağınız hizmetin aynısını diğer firmalarda da araştırın.
  • Windows üzerinde PHP çalıştıran hosting firmaları olacaktır. Asla bir linux performansı beklemeyin.
  • Hosting alırken e-mail hizmetinide alıyor olacaksınız. Ancak unutmayın, e-mail bir dosya transfer protokolü değildir. Birçok hosting firması e-mail üzerindeki dosya gönderimlerine limitler koyacaktır.
  • Hosting fiyatlarının yanında, bir sonraki sene ödeyeceğiniz rakamıda kontrol edin. Bir sonraki ödemeler çok can yakıcı olabilir.
  • Hosting firmaları muhakkak yedek alacaklardır. Ancak sitenizin yedeklerinin herzaman sizin sorumluluğunuzda oldugunu unutmayın. En kötü senaryoya herzaman hazırlıklı olun.
  • Linux sistemlerde genellikle Cpanel, windows sistemlerde ise Plesk panel tercih edin. Diğer hosting firmalarında da genellikle bu paneller kullanılacağı için geçişlerde sorun yaşamazsınız.

Hepinize iyi haftalar!

 

 

By |2016-10-18T12:10:54+00:00Nisan 16th, 2012|İçerik|Hosting Alma Klavuzu! için yorumlar kapalı

About the Author:

Şuan çalışmakta olduğu Softcom Türkiyeden önce, Tarmhost adında bir hosting firmasının sahibiydi. Tarmhost Softcom tarafından satın alınmadan önce firmadaki tüm işleri kendi başına yönetti. Satış, Marketing, Finans ve Operasyonel işlerin tamamı ona, sistem yöneticiliği dışında "hosting nasıl satılır?" sorusunun cevabını öğretti. Tarmhost'tan önce ise Buğra Tech firmasında bussiness developer ve IT yöneticisi idi. Sistem yöneticiliği dışında irili ufaklı birçok start-up'da IT yöneticiliği yaptı. Halen Softcom Türkiyede System yöneticisi olarak profesyonel çalışma hayatına devam etmektedir.